Srebrna biżuteria z markazytami cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Pań ceniących stonowaną elegancję. Czym tak naprawdę jest markazyt i co czyni go tak niepowtarzalnym? Jaka jest jego historia?
Srebrna biżuteria z markazytami to obiekt pożądania wielu kobiet. Warto pomyśleć nad posiadaniem choć jednego egzemplarza w kolekcji swojej biżuterii.
Kamień jubilerski Markazyt, to kamień o gładkich powierzchniach, przypominający strukturę piramidy lub sześcianu o kolorze ciemnego ołowiu. Markazyt z gemmologicznego punktu widzenia, jest pirytem. Wykorzystywano go w jubilerstwie od starożytności, ceniono go za to, iż po oszlifowaniu facetki kamieni, błyszczały jak diamenty. Największą popularność zyskał w erze wiktoriańskiej i do dziś jest obecny w wyrobach jubilerskich, nadając im elegancji i wysmakowanego stylu, poprzez skojarzenia z modą retro. Markazyt jest lśniącym, metalicznym połyskiem jubilerskim kamieniem. Jest stosunkowo twardy i odporny na zarysowania i otarcia, wyroby z jego zastosowaniem, cieszą oko właścicieli nawet po wielu latach. Jednak przy długim oddziaływaniu słońca i innych warunków atmosferycznych może ciemnieć i matowieć. Należy odpowiednio o niego dbać i przechowywać go. Występowanie Pirytu jest dość popularne ale tylko niewiele złóż można wykorzystać w jubilerstwie. Złoża te występują w regionie śląsko-krakowskim, w Niemczech, Austrii, Francji, Czechach, Rosji, USA, Chiny, Anglii, Meksyku i Peru.
Markazyty szlifuje się z reguły w rozetę o płaskiej podstawie i koroną od 4 do 24 trójkątnych facetek, tworzących kształt piramidy. Zazwyczaj są to małe kamienie do ok. 2 mm średnicy. Aby podkreślić piękny diamentowy połysk markazytów zazwyczaj oprawia się je w jasny metal najczęściej w srebro.
Trochę o historii biżuterii z markazytami
Markazyt był uznawany i ceniony od starożytności. Rzymianie nazywali go kamieniem o wielkim ogniu. Egipska królowa Kleopatra wierzyła iż kamień ten pozwoli jej utrzymać nieprzemijającą urodę. Dla Marii Antoniny były najpiękniejszymi i ulubionymi kamieniami. W XVII Francji za panowania Ludwika XIV, arystokracja zwróciła się w kierunku markazytów z powodu, iż tylko królowi wolno było nosić prawdziwe diamenty. Srebrna biżuteria z markazytami największą popularność osiągnęła w XIX wiecznej Anglii za czasów królowej Wiktorii. Królowa po śmierci męża Alberta przez 40 lat nosiła żałobę po nim. Królowa ozdabiała swoje czarne suknie idealnie pasującą stonowaną srebrną biżuterią z markazytami. Kobiety powielały styl królowej zakładając srebrne kolczyki z markazytami, srebrne broszki z markazytami, srebrne pierścionki z markazytami i wisiorki z markazytami. Częstym motywem w ówczesnej biżuterii z markazytami były wzory natury, kwiatów lub elementów grecko rzymskich. Srebrna biżuteria z markazytami cieszyła się nieustającą modą do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Panie ozdabiały markazytem praktycznie każdy element garderoby. W czasach obecnych biżuteria z markazytami nadal jest bardzo popularna i modna. Srebrne kolczyki, bransoletki, wisiorki itd. z markazytami kojarzone są ze stylem vintage i podkreślają elegancję i wyszukany smak naszej stylizacji.
Właściwości ezoteryczne markazytu
Magicznymi właściwości Markazytów to po pierwsze ich dobroczynny wpływ na intelekt i pewność siebie. Bark zdecydowania i zaufania do własnych decyzji może zniwelować częste dotykanie i noszenie markazytu. W starożytności wierzono, że markazyty mają moc neutralizowania negatywnej energii, doskonalenia umiejętności komunikacji oraz, że chronią osoby wykonujące niebezpieczne zawody. Wierzy się, że Markazyty zwiększają siłę koncentracji i pamięci. Może służyć jako talizman w miejscu pracy poprawiając jej efektywność. Jego obecność napełnia pozytywną energią. Służy koncentrowaniu umysłu i myśleniu logicznemu jednocześnie pomijając myśli nieistotne. Kamień ten podnosi fizyczną witalność, stymuluje intelekt i pomaga w cyklu transformacji: od idei do przemyślanego działania. Rozwija zmysł praktyczny i wzmacnia silną wolę.
Srebrna biżuteria z markazytami usuwa napięcia, sprzyjają relaksacji i odprężeniu, stymuluje rozwój wewnętrzny. Starożytni Egipcjanie używali markazytów aby zniwelować niepokój wewnętrzny. Markazyty posiada właściwości uspokajające, lecznicze i przywracające równowagę emocjonalną. Wyostrza zmysły, usuwa niecierpliwość, niepokój i frustrację. Pomaga zobaczyć nam siebie z dystansu i umożliwia wgląd wewnętrzny, dzięki czemu możemy dostrzec i skorygować niepożądane cechy charakteru. Jest użyteczny przy przyciąganiu pieniędzy oraz zdrowia. Wierzy się, że jak wszystkie kamienie metaliczne przynosi finansowy dobrobyt.
Wpływ markazytu wg medycyny niekonwencjonalnej
Markazyt wpływa korzystnie na układ trawienny i krwionośny, ale też i oddechowy. Szczególnie zalecany jest palaczom, którzy chcą się pozbyć skutków długotrwałego nadużywania tytoniu. Pomaga na wirusowe i bakteryjne infekcje, na przykład na zapalenie oskrzeli czy anginę. Ma właściwości równoważące cykl hormonalny. Stosuje się go w łagodzeniu gorączki, należy go kłaść bezpośrednio na ciało. Markazyt działa oczyszczająco na organizm, pomaga przy problemach trawiennych, oczyszcza śledzionę i zwiększa dopływ tlenu do krwi poprawiając działanie całego układu krwionośnego. Używaj markazytu w stanach apatii i zmęczenia – nie tylko wzmocni siły fizyczne i zwiększy przepływ energii, ale również wzmocni system nerwowy. Sprzyja rekonwalescencji po chorobie i odzyskaniu wigoru i sił.
Jak dbać o srebrną biżuterię z markazytami
Bardzo długo będzie cieszyć srebrna biżuteria z markazytami, jeśli tylko będziemy o nią odpowiednio dbać:
- Srebrna biżuteria z markazytami powinna unikać kontaktu z wodą lub inną cieczą. Należy zdjąć ją, gdy idziemy wziąć kąpiel czy zamierzamy pływać. Nie wolno myć rąk lub zmywać naczyń kiedy nosimy pierścionek lub bransoletkę z markazytami. Markazyty są osadzone w biżuterii za pomocą jubilerskiego cementu który może ulec rozpuszczeniu i kamienie odpadną.
- Aby na kamieniach nie powstawały rysy najlepiej aby srebrna biżuteria z markazytami była przechowywana w odpowiedniej kasetce lub zawiniętą w miękką tkaninę. Jeśli chcemy aby srebrna biżuteria z markazytami nie pokrywała się nalotem trzeba mieć świadomość, że srebro reaguje z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu i najlepiej ograniczyć do niego dostęp.
- Srebrna biżuteria z markazytami nie wolno czyścić jakichkolwiek płynami i ultradźwięków do bo mogą odkleić się i wypaść kamienie. Czyszczenie należy przeprowadzić przy użyciu suchej lub wilgotnej miękkiej szmatki, lekko pocierając powierzchnię biżuterii.
- Jeśli zdarzy się, że jakiegoś kamyczka markazytu to należy dobrać podobny w specjalistycznym sklepie lub udać się do jubilera który przeprowadzi rekonstrukcje. Aby samemu przykleić kamyk należy użyć specjalnego kleju jubilerskiego – odradzamy stosowanie klejów typu kropelka bo może to rozpuścić kamień.