Skip to content Skip to footer

Drzewo Życia w jubilerstwie – dlaczego stało się tak popularne?

Symbol drzewo życia jest doskonale znany w wielu religiach. Jest wykorzystywany w  wielu ikonografiach, rysunkach oraz elementach wystroju i kultu. Ostatnio symbolika drzewa życia znalazło zastosowanie z sukcesem w jubilerstwie.

Drzewo życia to symbol odrodzenia, który jest łączony z długowiecznością, siłą i wielkością. Odzwierciedla korzenie które schodzą głęboko w głąb ziemi, a potężna korona drzewa rozrasta się wysoko między chmurami. Symbol Drzewo Życia ma niezwykle dobrą energię, poprawia samopoczucie, wzmacnia i działa leczniczo – wystarczy przypomnieć sobie jak uspakajająco i odprężająco działają na nas drzewa w lesie.

Symbol Drzewo Życia na przestrzeni historii pojawiał się w wielu kulturach i religiach. Miał tak duże znaczenie, że dowiedzieć się o nim można prawie z każdej świętej księgi lub mitologii. Oczywiste jest, że w każde z wierzeń i przekazów duchowych, symbolika drzewa życia jest różnie przedstawiane, jednakże porównując źródła, można zauważyć podobieństwa.

Zaczynając od buddyzmu drzewo życia jest rzeczywiste i było nim słynne Bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia. W nordyckiej mitologii drzewo życia jest źródłem wiedzy. Starożytni Egipcjanie święcili drzewo figowe, pod które bogini Hathor przynosiła jedzenie i picie dla zmarłych, w szczególności dla ich dusz. Sumeryjski bóg wegetacji Dummuzi był czczony jako drzewo życia. W starym testamencie w księdze przysłów jest czysto symboliczne i jest utożsamiane z mądrością prowadzącą do szczęścia i do której należy cierpliwie dążyć. Chrześcijaństwo łączy też drzewo życia z przejawem Trójcy Świętej. Jest to analogia do pierwszego przymierza z Bogiem, drzewa życia w Genesis, przymierza, które odnawia gatunek ludzki. Przypomnijmy sobie też słynne drzewo Jesse, symbolizujące rozwój kolejnych pokoleń, których historię pokazuje Biblia, a kulminację stanowią narodziny Jezusa Chrystusa. Na podstawie tych źródeł łatwo wskazać, że wspólny mianownik symbolu drzewa życia to mądrość utożsamiana z  ewolucją, życiem, rozwojem i świadomością siebie. Drzewo wyrasta z ziemi gdzie zapuszcza korzenie i pnie się ku niebu. Jego korona symbolizuje umysł, pień – ciało, a korzenie instynkty.

Drzewo ma korzenie wrośnięte w ziemię, a jego konary rosną ku niebu. Dlatego często jest widziane jako symbol łączący Niebo i Ziemię, pomost łączący 3 poziomy kosmosu : ziemię poprzez korzenie, powierzchnie ziemi przez swój pień i dolne gałęzie, niebo poprzez swoje konary które kierują się ku światłu. Jest symbol obrazujący pomost między światem niższym ziemskim a tym wyższym niebiańskim. Kosmiczne drzewo jest utożsamiane jako majestatyczna i silna roślina np: dla Celtów – dąb; Germanów – lipa; Skandynawów – jesion; muzułmanów – drzewo oliwne; ludów Syberii – modrzew i brzoza Wszystkie te drzewa są długowieczne silne i duże.

Symbolika związku ziemi i nieba to obraz wielkości świata, makrokosmosu. Drzewo to też symboliczny obraz człowieka mikrokosmos, który rozwijając się rośnie ku niebu. Poza symbolicznym odniesieniom drzewa do kosmosu jest wiele znaczeń jego nieustannego odnawiania się. Roczny cykl wegetacji jest połączony z naturalnym procesem życia, śmierci i odrodzeniem się. Z tego powodu symbolizują mądrość, rozwój, życie przez jego niekończącą się ewolucję. Należy również pamiętać o symbolu odwróconego drzewa korzeniami do nieba a konarem ku ziemi. Według tekstów Indii oraz filozofii alchemicznych  odwrócone drzewo pokazuje święte pochodzenie człowieka. Ma to symbolizować aby uwolnić się od ziemskich ograniczeń i znaleźć pod maską iluzji swoje wewnętrzne niebo takie same jak święte niebo samo w sobie.

Jubilerzy wychodząc na przeciw oczekiwań kobiet poszukujących wyrobów jubilerskich z przesłaniem zaczęli chętnie inspirować się symbolami pochodzącymi z wierzeń i mitologii. Czy dlatego symbol drzewo życia jest modne? Sądzę, że większy wpływ na to ma połączenie dwóch elementów. Pierwszy to estetyki która pięknie przekłada się na biżuterię, drugi to  symbolika ambicji i rozwoju osobistego ważnych dla współczesnych kobiet która pozwala im to wyrazić. Symbol drzewa życia w biżuterii swoją popularność zdobywa dzięki dużej wartości estetycznej oraz eterycznej symbolice. Jubilerzy zachwycili się symboliką jaką za sobą niesie drzewo życia – długowieczność, mądrość, szczęście, wyjątkowość. Wybierając symboliczną biżuterię, warto mieć na uwadze nie tylko jak pięknie się prezentuje, ale także uniwersalność wiadomość jaką za sobą niesie symbol, zwłaszcza, gdy chcemy ją wręczyć komuś bliskiemu. W naszym sklepie znajdziesz efektowne i niepowtarzalne propozycje z motywem drzewa życia. Znajdują się w niej cudowne wisiorki, kolczyki wykonane ze srebra próby 925 które nie zawiera uczulającego niklu.. Można powiedzieć, że jest on idealną mieszanką najnowszych trendów ze świata biżuterii oraz wyższych idei. Nawiązuje on także do budzącej się wiosną do życia flory. Nasza biżuteria ma finezyjne celtyckie kształty, ażurowe wycięcia, które dodają jej lekkości. Biżuteria z drzewem życia jest nie tylko piękną ozdobą, ale i talizmanem.