Skip to content Skip to footer

Oszałamiająca i niezwykła biżuteria z markazytami

Biżuteria z markazytami to oszałamiające i niezwykłe piękno: znaczenie, historia i właściwości zdrowotne. Być może już wiesz, że biżuteria z markazytami to wspaniałe i wyjątkowa biżuteria. Czy wiesz również, że ma historię i jest nawet znany ze swoich uzdrawiających mocy?

Biżuteria z markazytami to efektowne ozdoby, które prawdopodobnie podziwiasz na swoich znajomych, celebrytach lub w sklepie jubilerskim. Łatwo rozpoznawalny ze względu na swój wspaniały połysk markazyt jest doskonałym wyborem dla każdego, kto chce dodać odrobinę blasku do swojego wyglądu.  Ale czy wiesz, co to jest i skąd się wziął markazyt? Nie martw się, większość ludzi również nie wie. Historia i moce kryjące się za tym minerałem sprawiają, że jest on jeszcze bardziej atrakcyjny i mistyczny. Kiedy poznasz historię tego klejnotu jeszcze bardziej go docenisz i bardziej się nim zainteresujesz.
Co to jest Markazyt?
Małe błyszczące kamyczki, które nazywamy markazytami, w rzeczywistości nie są wykonane z markasytu. Czy potrafisz odgadnąć, z czego są naprawdę zrobione?
Złoto głupców
Znany również jako piryt – złoto głupców szczyci się równie spektakularnym połyskiem, jak prawdziwy markasyt. Ponieważ łatwo pomylić te dwa minerały, ostatecznie doprowadziło to do wspólnej nazwy markazyt. Podczas gdy skład chemiczny jest dosłownie identyczny jak piryt to rzeczywisty markasyt krystalizuje inaczej, umieszczając go w zupełnie innym gatunku mineralnym. Markasyt choć jest piękny to nie jest używany do biżuterii, ponieważ podczas obróbki rozpada się w drobny pył. Natomiast piryt jest o wiele bardziej trwalszy. Czyni to go głównym kandydatem, aby można było go wykorzystać do biżuterii. Więc kiedy mówimy “markazyt” wiedz, że potajemnie szepczemy “piryt”.
Jak powstał?
Piryt może powstawać w wielu warunkach środowiskowych. Jest niezwykle powszechny w żyłach hydrotermalnych, ale może również powstawać w magmie lub przez wzrost sferoidów. Piryt powstał w otworach hydrotermalnych w morzach i oceanach jest wymywany  jako małe, mikroskopijne cząstki. Następnie te rozpowszechnione cząsteczki działają jak witamina na całe podwodne życie, dostarczając organizmom morza żelazo.
Siły uzdrawiające markazytu – pirytu
Dobroczynny wpływ pirytu – złota głupców nie ogranicza się do dobrostanu zwierząt morskich. Złoto od dawna kojarzy się z mocami uzdrawiającymi i bóstwami. Istotnie, cywilizacja Inków wierzyła, że złoto pochodzi od potu zesłanego na Ziemię od Boga Słońca. Złoto było również używane w medycynie do pracy dentystycznej lub obrony przed magicznymi praktykami. Złoto głupców zdaje się jednak udzielać uzdrawiających mocy wewnętrznemu umysłowi i duchowi. Według Doreen Virtue i Judith Lukomski’s Crystal Therapy piryt – złoto głupców: “Ten minerał pomaga w tworzeniu materialnej obfitości, a medytacja z pirytem zwiększa twoją zdolność równoważenia energii poprzez dostarczanie siły stabilizującej.”  Wzmacnia również twoje postanowienie, zwiększa zaufanie i pomaga manifestować pozytywne rzeczy w twoim życiu
Historia Markazytów
Pierwsze użycie pirytu być może jest jednym z elementów które pozwoliły odkryć ludzkości ogień. Piryt – FeS2 wziął swoją nazwę od greckiego słowa „pyrites” – “kamień, który uderza w ogień” – iskrzący, gdyż daje iskry przy uderzeniu stalowym, lub krzemiennym krzesiwem. Na stanowiskach neandertalczyków poza krzemiennymi narzędziami znajduje się czasem okruchy pirytu, minerału niezbędnego do skrzesania ognia w czasach poprzedzających epokę żelaza. Dla wczesnych pokoleń kamień ten był nieoceniony ze względu na tę cechę, szczególnie dla Eskimosów i Fueginian. Inne ustalenia wskazują, że wczesne zastosowania mogły również dotyczyć luster i barwników.
Jak myślisz, do czego jeszcze starożytni mogli używać markazytów?
Zgadłeś. Nie sądziłeś, że starożytni ludzie przepuszczą takie piękno na biżuterii, prawda? Cywilizacje w Chinach, Grecji, Egipcie i Ameryce Południowej używały złota głupców do naszyjników, pierścionków i tym podobnych. Podobno nosiła ją sama Kleopatra. Cywilizacja Inków jest szczególnie znana jako ta, która używała markazytów w biżuterii. Znaleziska archeologiczne datują się na używanie biżuterii z markazytami między 1100 a 1500 rokiem. Szczególnie odkrywano ją w miejscach pochówku.
Biżuteria z markazytami od osiemnastego wieku
Po wczesnych cywilizacjach używanie markazytów w biżuterii staje się nieco mgliste, to znaczy do 1700 roku. We wczesnej Europie biżuteria z markazytami ponownie powróciła, ironicznie poprzez rozróżnienie klas społecznych. Kiedy wprowadzono ustawy w których chodziło o wymuszenie różnic pomiędzy wyższymi i niższymi klasami. Kobietom z niższych klas nie wolno było nosić ani kupować diamentów i innych podobnych kamieni szlachetnych. Rezultatem tego było duże zapotrzebowanie na markazyt, który był równie piękny i znacznie mniej kosztowny.
Biżuteria z markazytami w epoce wiktoriańskiej
Począwszy od końca lat 30-tych do początku XX wieku Wielka Brytania była pod rządami królowej Wiktorii. W okresie jej panowania mimo dużej popularności biżuterii z markazytami to jeszcze bardziej wzrosło jej zainteresowaniem. Królowa Wiktoria po śmierci swojego ukochanego męża, księcia Alberta w 1861 roku opłakiwała go, aż do swojej śmierci 1901 r. ( nawiasem mówiąc regularny okres żałoby po mężu to dwa lata). W tym czasie Królowa Wiktoria poprosiła aby cały jej dwór ubierał się na czarno a ona sama ubierała się jak wdowa. Etykieta w tych czasach smutku była bardzo surowa, aby się do niej dostosować królowa zaczęła nosić biżuterię z markazytami. I tak oto biżuteria z markazytami stała się modnym dodatkiem do ubrań.
Biżuteria z markazytami w stylu Art Deco
Podczas gdy wiktoriańska moda wciąż trwała, społeczeństwo znalazło atrakcyjną alternatywę w modzie art deco w latach 1920 i 1930.  Ruch Art Deco, który paradował przez Europę i Amerykę zmodernizował modę, w tym także biżuterię. Była to epoka której szalały koktajlowe bale i przyjęcia, zestawiała kombinację żywych kolorów, aby zapewnić wyraźny kontrast. Moda skupiała się na nowoczesnych ówczesnych rozwiązaniach, gdzie naturalne elementy były często używane w połączeniu ze sztucznymi. Jeden element biżuterii zawierał kryształy jak i diamenty, aby kontrastować z odważną bielą srebra lub platyny. W rzeczywistości diamenty były zdecydowanie częściej używane niż kryształy. Ponieważ w duchu art deco geometria i twardość były również ważne, to często można było zobaczyć twarze ozdobione biżuterią z markazytami. Błyszcząca faktura i niski koszt sprawiły, że markazyty były cennym towarem i ekonomiczną alternatywą dla tych, którzy nie mogli pozwolić sobie na diamenty.
II wojna światowa
Krótko po ruchu Art Deco wybuchła II Wojna Światowa, a markazyt (piryt) stał się cenny z zupełnie innego powodu. Wraz z nadejściem wojny nastąpił wzrost zapotrzebowania na siarkę, co było integralną częścią sukcesu rewolucji przemysłowej. W rzeczywistości jest tak ważna dla produkcji przemysłowej, że została nazwana “chemiczną masą końcową świata przemysłowego”. Okres wojny to czas gdy brakowało siarki. Z tego powodu świat zwrócił się w stronę innych środków, z których można by czerpać siarkę. Jak można się domyślić, żelazny piryt (markazyt) znów wskoczył na środek sceny.
Obecnie
Dziś markazyty są powszechnym i dostępnym towarem. Za swój urok i niewygórowaną cenę, jest częstym kamieniem do tworzenia biżuterii. Ogólnie ujmując, markazyt osadzony w srebrze, doskonale eksponuje jego połysk i można go nosić w praktycznie do każdej stylizacji. Jest tak popularny, że rywalizuje z diamentami. I dlaczego by nie skoro otrzymujesz prawie takie samo piękno za ułamek ceny biżuterii z diamentami.
Jak dbać o biżuterię z markazytami?
Biżuteria z markazytami jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Unikaj zamoczenia biżuterii, ponieważ może on poluzować kamienie o spowoduje ich wypadnięcie. Nawet jeśli element jest czyszczony, nie należy go spryskiwać ani zanurzać w wodzie. Nie używaj chemikaliów ani ultradźwiękowych środków do czyszczenia biżuterii, może to spowodować uszkodzenie. Zamiast tego weź miękką ściereczkę i delikatnie wytrzyj. Tkanina może być sucha lub wilgotna, tak aby usunęła wszelkie naloty na zewnętrznej stronie kamienia. Jeśli używasz wilgotnej szmatki, pamiętaj, aby biżuterię pozostawić do wyschnięcia przed jej założeniem. Należy również unikać nadmiernej potliwości podczas noszenia biżuterii z markazytem. Jeśli planujesz wziąć udział w jakimkolwiek sporcie lub treningu, zdejmij ją dopóki nie skończysz. Dodatkową korzyścią jest to, że im częściej nosisz srebrną biżuterię z markazytem, tym mniej prawdopodobne jest, że będzie matowieć.
Korzyści z posiadania z biżuterii z markazytami
Jesteśmy pewni, że zakup tego rodzaju biżuterii jest fantastycznym wyborem z wielu powodów.  Prostota i elegancja biżuterii z markazytami pozwoli Ci nosić ją na każdą okazję. Pasuje do każdej stylizacji. Biżuteria z markazytami jest bardzo łatwa w pielęgnacji, bez bzdurnych chemikaliów i skomplikowanych instrukcji; tylko delikatne ściereczki i czas. Markazyt jest łatwy w obróbce, łatwo go zmienić lub dopasować. Małe kamyczki markazytów są łatwo dostępne i niedrogie.  Na koniec biżuteria z markazytami zapiera dech w piersiach, przyciągający wzrok piękny blask. Dzięki niej łatwo wyróżnić się z tłumu.
Gdzie kupić biżuterię z markazytami
Gwarantujemy, że u nas znajdziesz jakość i piękne kreatywne kolekcje biżuterii z markazytami. Przejrzyj naszą ofertę biżuterii markazytami już dziś i wybierz coś niezwykłego. To Twoja kolej, aby się błyszczeć.