Skip to content Skip to footer

Jak czyścić biżuterie z markazytami?

Jak czyścić srebrną biżuterie z markazytami Aby długo cieszyć się jej pięknym i efektownym wyglądem. Jak należy ją odpowiednio czyścić i konserwować. Odpowiednie dbanie o biżuterię z Markazytami pozwoli nam przez lata utrzymać jej zjawiskowy pierwotny wygląd. Poniżej znajdziesz szereg wskazówek jak czyścić biżuterię z markazytami.

Jak czyścić biżuterie z markazytami aby jej wygląd zapierał dech w piersiach. Jej piękno zaczyna przygasać z biegiem czasu gdy nie zadbasz o odpowiednią jej konserwację. Niestety czyszczenie markazytów to bardzo delikatna praca, wiec należy być bardzo ostrożnym, gdyż niewłaściwy sposób czyszczenia może zniszczyć biżuterię. W taki razie jak czyścić biżuterię z markazytami? Poniżej przeprowadzimy cię przez proces czyszczenia srebrnej biżuterii z markazytami oraz wskazówki dotyczące jej konserwacji i przechowywania.

Jak czyścić biżuterię z markazytami ?

Pamiętaj ,że gdy użyjesz niewłaściwych środków czyszczących lub narzędzi do umycia srebrnej biżuterii z markazytami, możesz ją zniszczyć. Upewnij się, że masz dość czasu, aby wyszczotkować ,wysuszyć i wypolerować biżuterię za jednym razem. Poniżej sześcio etapowy przewodnik do czyszczenia Twojej srebrnej biżuterii z markazytami.

1. Przygotuj się do konserwacji biżuterii

Zanim zaczniesz czyścić biżuterię, poświęć kilka minut na sprawdzenie czy posiadasz wszystko do rozpoczęcia pracy. Posiadanie wszystkiego sprawi, że proces czyszczenia będzie szybszy i łatwiejszy. Wybierz jasne, dobrze oświetlone i czyste miejsce. Dobrze jest rozprowadzić ręcznik po powierzchni, aby wyłapać krople wody. Jeśli biżuteria z markazytami jest osadzona w srebrze, to dobrze mieć rękawice nitrylowe lub lateksowe aby zapobiec pozostawianiu odcisków palców lub smug na powierzchni biżuterii. Zdobądź miękką ściereczkę osobną do polerowania i do suszenia oraz szczoteczkę do zębów, będą to twoje główne narzędzia do czyszczenia

2. Przygotuj letnią wodę

Nie używaj żadnych chemikaliów, środków czyszczących do biżuterii. Markazyt jest delikatny i łatwo można go uszkodzić. W niektórych przypadkach mogą zniszczyć klej, który utrzymuje na miejscu markazyty, co może spowodować zniszczenie biżuterii. Najbezpieczniej trzymać się letniej wody. Można również użyć mydła z wodą, choć sugerujemy aby zachować przy tym zdecydowany umiar i nie używać niczego silniejszego.

3. Delikatnie wyszoruj biżuterię

Nie zanurzaj biżuterii z markazytami w wodzie, ponieważ mogą odpaść małe kawałeczki markazytów. Zamiast tego zanurz szczoteczkę do zębów w wodzie i użyj jej do delikatnego wyszorowania biżuterii. Pamiętaj, markazyt jest delikatny. Użyj miękką szczoteczkę do zębów, taką jak “pierwsza szczoteczka dla dziecka”. Możesz również użyć miękkiej szmatki, jeśli nie masz czystej miękkiej szczoteczki do zębów. Zachowaj ostrożność podczas szorowania  ab nie usunąć kamieni.

4. Wysusz miękką szmatką

Wysusz biżuterię za pomocą miękkiej szmatki. Upewnij się, że usunąłeś wodę która dostała się pomiędzy kamienie lub między szczelin.

5. Wypoleruj markazyt delikatną miękką tkaniną

Gdy biżuteria wyschnie, weź kolejną srebrną szmatkę i przetrzyj nią markazyty. Usunie to smugi i sprawi, że markazyty ponownie będą błyszczeć.

6. Pozostaw biżuterię na noc aby wyschła

Nawet jeśli wysuszyłeś biżuterię, zostaw ją na noc aby zakończyć suszenie. Pozostawienie biżuterii na noc pozwoli zająć się resztkami wody, której sam nie zdołasz usunąć ściereczką

Jak przechowywać biżuterię z markazytami

Gdy skończysz czyszczenie biżuterii z markazytami, należy upewnić się, że dobrze ją przechowujesz. Pozostawienie tego rodzaju biżuterii w niewłaściwym miejscu może spowodować jej zarysowanie lub uszkodzenie. Jeśli tak się stanie, czyszczenie jej nie będzie miało większego znaczenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przechowywać biżuterię z markazytami i utrzymywać ją w dobrym stanie.

 • Wybierz odpowiednią lokalizację
  Trzymaj srebrną biżuterię z markazytami z dala od wilgoci i światła. Dostęp do wilgotnego zanieczyszczonego powietrza rzeczy może spowodować, że srebro się zmatowieje. Lokalizacja powinna być również czysta, dzięki temu na markazytach nie będzie zbierał się brud i kurz.
 • Nie przechowuj markazytów w drewnianych pudełeczkach
  Pomyśl dwa razy zanim umieścisz srebrną biżuteria z markazytami w drewnianej skrzynce czy pudełeczku na biżuterię. Drewno zawiera kwas, który może powodować uszkodzenia na powierzchni markazytów.
 • Nigdy nie zostawiaj tej biżuterii na drewnopochodnych materiałach.

  Należy również unikać umieszczania srebrnej biżuterii z markazytami na papierze lub tekturze itp. Oba te materiały są produktami miazgi, dzięki czemu mogą mieć podobny wpływ na markazyty jak drewno.
 • Nie umieszczaj całej swojej biżuterii razem

  Przechowywanie wszystkich klejnotów razem może spowodować porysowanie. Dobrym sposobem na to są przegródki lub małe plastikowe pojemniki. Jeśli nie możesz ich przechowywać w różnych miejscach, przynajmniej owiń osobno biżuterię w szmatkę.
Jak dbać o srebrną biżuterię z markazytami

Umiejętność czyszczenia i przechowywania biżuterii jest ważną wiedzą aby twoja biżuteria długo efektownie się prezentowała. Poniższe wskazówki pomogą ci w codziennej ochronie twojej srebrnej biżuterii z markazytami.

Usuń srebrną biżuterię z markazytami podczas mycia rąk

Jeśli zanurzysz pod wodą biżuterię z markazytami, może on rozpuścić cement jubilerski z pomocą którego połączony jest markazyt. Łatwiej jest zdjąć biżuterię przed myciem rąk, zamiast próbować później ją naprawić.

Sprawdzaj stan srebrnej biżuterii z markazytami

Powinieneś co jakiś czas kontrolować stan swojej biżuterii. Jeśli zauważysz brud gromadzący się wzdłuż krawędzi markazytu, czas go wyczyścić.

Ponownie zamocuj kamienie za pomocą kleju epoksydowego

Jeśli niektóre z twoich kamieni markazytowych odpadną, istnieje sposób na ich ponowne zamocowanie. Nałóż odrobinę kleju epoksydowego tam, gdzie kamień odpadł. Zanim klej wyschnie, wyreguluj kamień z powrotem na miejsce. Pozostaw biżuterię do wyschnięcia na noc przed ponownym założeniem.

Mam nadzieję, że udało nam się wyczerpująco wytłumaczyć jak czyścić biżuterie z markazytami, przechowywać i konserwować ją aby sprawić, że będzie wyglądać lepiej i dłużej służyć jak nowa. Dbanie o ten rodzaj biżuterii nie jest trudne, ale ponieważ markazyt jest delikatny, zajmuje to trochę czasu. Umiejętność czyszczenia markazytów pozwala utrzymać biżuterię w doskonałej formie przez długi czas.
Czy wiesz, że srebrne biżuteria markazytami ma moc uzdrawiania? Nie wierzcie nam? Upewnij się, że zapoznałeś się z tym wpisem na temat co powinieneś wiedzieć o biżuterii z markazytami.

[testimonial_aggregate_rating markup_only]

[testimonial_aggregate_rating stars]