Skip to content Skip to footer

Zawsze pożdane kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne  to wartościowe i rzadko spotykane czyste, jednorodne odmiany skał i minerałów. Wyjątkiem są kamienie pochodzenia roślinnego jak bursztyn czy zwierzęcego jak perła lub koral. Kamienie te cechują się dużą trwałością i twardością. Kamienie szlachetne charakteryzują się silnym połyskiem i efektownym zabarwieniem bądź brakiem zabarwienia. W jubilerstwie wykorzystujemy je oprawiając w  srebro, złoto lub inny metal szlachetny.

kamienie szlachetne agatAgat

Agat to minerał półszlachetny. Jest to wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu powstała w zastygłej lawie. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Achates (obecnie Dirillo) na Sycylii. Starożytni używali agatu na napierśnikach dla dodania siły i męstwa w walce, a także do wyrobu pieczęci.

.

kolczyki ze srebra i akwamaryn

 Akwamaryn

Nazwa pochodzi od łacińskich słów aqua marina czyli woda morska. Minerał błękitny lub niebieskozielony w zależności od ilości domieszek związków żelaza. Kamień szlachetny, będący przezroczystą odmianą berylu. Starożytni nosili go dla ochrony podczas podróży morskich.

.

srebrna bizuteria z ametystem

Ametyst

Przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego o fioletowej lub purpurowej barwie. Jego nazwa pochodzi od greckich słów a méthystos co znaczy nie pijany, gdyż według greckich wierzeń picie wina z ametystowych naczyń zapiezpieczało przed upojeniem. Ametyst osadzony jest w pierścieniu papieskim.

 .

kolczyki ze srebra i kociego okaChryzoberyl

Rzadki minerał z gromady tlenków, w jubilerstwie najczęściej przezroczysty o żółtym lub zielonym odcieniu. Nazwa wywodzi się od greckich słów chrysos – złoto oraz beryllos – beryl. Jego najrzadsze i najcenniejsze odmiany to aleksandryt i kocie oko.

.

srebrna bizuteria z cytrynemCytryn

Kamień szlachetny, odmiana kwarcu. Nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa citrin – żółty. Barwa pastelowo żółta do ciemnobrunatnej spowodowana jest obecnością inkluzji wodorotlenku żelaza. Po podgrzaniu cytryny zmieniają barwę, np. brazylijskie cytryny z kopalni Montezuma stają się zielone.

..

 .

kolczyki ze srebra i diamentuDiament

Diament to minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa diamentum, czyli niepokonany, niezniszczalny i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Od zamierzchłej starożytności do początku XVIII w. jedynym źródłem wydobycia diamentów było terytorium Indii. Złoża diamentów znajdują się jednak również w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Australii, oraz na terytorium Rosji. Wartość oszlifowanego diamentu szacuje się według tzw. zasady czterech C. Nazwa pochodzi z języka angielskiego. Pierwsze C to carat czyli waga w karatach. Drugie C to colour czyli barwa. Trzecie C to clarity czyli czystość. Czwarte C to cut czyli szlif.

srebrne kolczyki z granatemGranat

Grupa minerałów z gromady krzemianów o barwach od ciemnoczerwonej do intensywnozielonej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus oznaczającego owoc granatu, do którego nasion przyrównywano ten kamień. Kamień ten używany był już od epoki brązu. W RPA jest to produkt odpadowy przy eksploatacji diamentów.

.

kolczyki z kwarcemKwarc

Minerał z gromady krzemianów przestrzennych. Czysty, bezbarwny kwarc nazywany jest kryształem górskim lub skalnym. Kwarc jest najpospolitszym minerałem w skorupie ziemskiej. Narzędzia krzemienne (odmiana kwarcu) wytwarzano już w epoce kamiennej, a obecnie poza jubilerstwem stosuje się go m.in. przy produkcji pasty do zębów.

 

kamienie szlachetne markazytMarkazyt

Minerał z gromady siarczków. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa marqasitae lub perskiego marcasisa, którym określano zarówno piryt jak i markazyt. Biżuteria markazytowa jest tak naprawdę wykonana z trwalszego pirytu, jednak nazwa markazyt jest nazwą tradycyjną wywodzącą się jeszcze ze średniowiecza, kiedy to obejmowała również piryt.

.

srebrna bizuteria z peridotemOliwin

Oliwiny to grupa minerałów zaliczana do krzemianów. Szlachetna odmiana oliwinów to perydot. Perydot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z wystrzelonej w 1999 r. sondy Stardust, której zadaniem było zebranie pyłu jednej z komet. Kolekcja 954 zielonych oliwinów właściwych ozdabia złoty tron sułtański ze zbiorów muzeum pałacowego Topkapi w Stambule w Turcji.

 

srebrna bizuteria z onyksOnyks

Minerał, odmiana chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, na przemian białej i czarnej.
Nazwa pochodzi od greckiego słowa onux i oznacza pazur: nawiązuje do twardości, wyglądu i ostrych krawędzi tego minerału. Znany był od czasów starożytności i przez wieki był najczęściej używanym kamieniem do wyrobu kamei i pieczęci.

.

srebrna bizuteria z opalemOpal

Mineraloid zaliczany do krzemianów. Najbardziej znany kryształ fotoniczny. Opale szlachetne wykazują charakterystyczne zjawiska optyczne jak opalizacja, opalescencja, efekt kociego oka, asteryzm. Rzymianie importowali go z Indii gdzie znany był jako upala – drogi kamień. Opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii.

.

rubin kamień szlchetny biżuteria ze srebraRubin

Kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. Jest to rzadki minerał, odmiana korundu. Rubin to mocny i wytrzymały kamień, trwardszy od niego jest w naturze tylko diament. Światowym centrum handlu rubinami jest Bangkok w Tajlandii. W 2000 r. odkryto złoża rubinu na Madagaskarze, który od tej pory dołączył do liderów wydobycia tego kamienia.

 

kamienie szlachetne SZAFIRSzafir

Bardzo twardy minerał, niebieska odmiana korundu. Jest minerałem rzadkim. Nazwa pochodzi od starogreckiego słowa sappheiros, które oznaczało przede wszystkim lapis-lazuli nawiązując do koloru nieba. Ogromną większość szafirów podgrzewa się w obróbce dla zintensyfikowania ich niebieskiego koloru, a naturalnie intensywne kamienie są wyjątkowo kosztowne.

 

Kamienie szlachetne SZMARAGDSzmaragd

Odmiana berylu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa smaragdus czyli zielony i nawiązuje do charakterystycznej barwy tego minerału. Szczególnie ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, a także u Azteków, Inków, Majów. Tradycyjnym źródłem najlepszych szmaragdów była przez wieki Kolumbia, jednak niedawno odkryto jeszcze lepszej jakości zasoby w Zambii.

 

kamień szlachetny-TANZANITTanzanit

Przezroczysta odmiana zoisytu odkryta w 1967 r. w Tanzanii. Do tej pory jest to jedyne znane źródło tego minerału. Nazwę od kraju odkrycia wprowadziła w 1969 r. firma Tiffany. W pierwotnym stanie tanzanity są szarawe lub brązowawe więc wszystkie są podgrzewane w obróbce do temperatury ok. 430°C dla uzyskania głębokiego odcienia niebieskiego lub fiołkowego.

 

kamienie szlachetne topazTopaz

Minerał z gromady krzemianów. Rozpowszechniony jest w wielu rejonach świata. Nazwa pochodzi od topázios – poszukiwać, lub topaz – ogień i nawiązuje do pomarańczowozłotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. Największym producentem topazu jest Brazylia. Coraz bardziej powszechnie kupowany jest topaz bezbarwny, dużo tańszy od diamentów.

..

 

kolczyki ze srebra i turkusuTurkus

Rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa turkus wywodzi się od francuskiego słowa turquoise – turecki, gdyż przez Turcję wiódł kiedyś szlak handlowy z Persji do Europy. Turkus od ok. 6000 lat był ulubionym kamieniem w sztuce i jubilerstwie ludów Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Azji. Niektóre turkusy zawierają inkluzje skały wypełniającej zwanej matriks.

 

srebrne kolczyki z turmalinemTurmalin

Turmaliny to szereg minerałów z grupy krzemianów o różnych barwach. Szczególnie popularne są turmaliny czerwone, zielone, niebieskie i wielokolorowe. Główne źródła wydobycia to Azja, USA I Afryka. Nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa turmali określającego zdolność do przyciągania, po podgrzaniu, popiołu z ognia.

.

srebrna bizuteria z bursztynemBursztyn

Bursztyn to skamieniała żywica drzew. Najczęściej ma zabarwienie żółte do brązowego, bywa jednak mlecznobiały, niebieski, zielonkawy, bezbarwny, czerwony lub czarny. Bryłki tego kamienia zawierają czasem szczątki zwierząt lub roślin z czasu kredy i kenozoiku albo śladowe ilości minerałów. Występuje w niewielkich ilościach na całym świecie, jednak w jubilerstwie najcenniejszy jest bursztyn bałtycki. Szacuje się iż 90% złóż światowych znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji. Największe międzynarodowe targi bursztynu na świecie Amberif odbywają się w Gdańsku. Według tradycji ludowych bursztyn miał właściwości lecznicze. Miał leczyć choroby gardła i tarczycy, reumatyzm, bóle głowy, katar.

srebrna bizuteria z perłąPerła

Perły to wytwory małży lub innych mięczaków w reakcji na ciało obce które przedostało się do muszli. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli, czyli z masy perłowej. Perła może być biała, ale także czarna, brązowa, niebieska, kremowa, kremoworóżowa, różowa, albo typu fancy z kolorowym orientem lub overtonem, a więc mieniąca się kolorami. Perły naturalne, słonowodne i słodkowodne powstają bez udziału człowieka. Mozna jednak kupić perły hodowlane, również słonowodne lub słodkowodne, które również są prawdziwe i w przystępnej cenie. Hodowlą pereł już w XIII w. trudnili się Chińczycy, obecnie światowym liderem w hodowli pereł jest Japonia. Naturalne perły występują w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Morza Czarnego, u wybrzeży południowej Azji i północnej Australii, Ameryki Środkowej i Południowej, Florydy, Japonii.

kolczyki ze srebra i koralu czerwonegoKoral

Koral to szkielety wapienne koralowców tworzących m.in. rafy i atole. Korale mogą być białe, białe w różowe plamki, krwiste, bladoróżowe, czerwone, ciemnoczerwone, o barwie granatów, fioletowe, niebieskie, czarne. Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym. Głównym miejscem handlu jest Torre del Greco (Włochy) , gdzie obrabia się 75% korali wyłowionych na całym świecie. Pozostałe tereny występowania korali szlachetnych to Morze Czerwone, wybrzeża Japonii, Afryki, Azji, Hawaje. W starożytnym Rzymie gałązki korali wieszano dzieciom na szyi dla ochrony przed niebezpieczeństwem i aż do XX w. we Włoszech noszono koral dla ochrony przed złym spojrzeniem oraz niepłodnością u kobiet.

 

Leave a comment

0.0/5

14 − osiem =