Skip to content Skip to footer

Jakie kolczyki będą Ci pasować i Jakie są typy kolczyków?

Kolczyki miały różne znaczenie na przestrzeni wieków. Początkowo pełniły rolę amuletów. Później zmieniło się do nich nastawienie w związku z przekonaniem w dobroczynny wpływ kamieni i ich terapeutyczny wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie to lśniące kokieteryjne ozdoby podkreślające urodę kobiet przez bogatą ilość typów kolczyków.

Kolczyki to jedna z najstarszych odnotowanych odmian biżuterii. Prawdopodobnie nie były noszone tylko w celu ozdoby. Najstarsze informację pochodzą z badań archeologicznych przeprowadzonych w Alpach z okresu brązu czyli około 5000 lat temu. Kolczyki były noszone przez sumeryjskich władców i egipskich faraonów. Mimo iż w starożytności były również domeną niewolników i prostytutek to piękne zdobione kamieniami szlachetnymi kolczyki stanowiły oznakę bogactwa i majętności. Również w Biblii są o nich zapisy. Kolczyki często nosili mężczyźni Ludwik XIV, Szekspir i sir Francis Drake  czy król Słońce , co nawiązywać może do wcześniej wspomnianej oznaki bogactwa gdyż to oni rozporządzali rodzinnym majątkiem.

Z uwagi na długą i bogatą historię kolczyków mamy dostęp do dużej ilości typów i wzorów. Zobacz które będą Ci pasować.

Kolczyki tego typu posiadają z tyłu mocowanie w postaci bolca, który przekładamy w dziurkę w uchu i przed wypadnięciem zabezpieczamy tzw barankiem.

Zapięcie  angielskie jest bardzo cenione z uwagi na łatwość zakładania oraz bezpieczeństwo. Bolec który przekładamy przez dziurkę w uchu wsuwamy w tylną część kolczyka i zatrzaskuje. Dzięki temu znacząco zabezpieczamy się przed przypadkowym zgubieniem kolczyka. Minusem jest to, że są to droższe kolczyki.

Bigiel to zapięcie charakteryzujące się zaokrąglonym do dołu srebrnym drutem, który przekłada się przez dziurkę w uchu. Jest to wygodne rozwiązanie lecz istnieje pewne ryzyko przypadkowego zgubienia. Dlatego warto po założeniu kolczyków na bigiel zakładać sylikonową zatyczkę.

Z pośród bogatego wyboru kolczyków, można wyszczególnić linie wzorów które od lat nie wychodzą z mody lub często wracają w nowocześniejszych odsłonach. Warto dowiedzieć się do czego dany wzór będzie Ci bardziej pasował a w jakich sytuacjach będzie tandetnie się prezentować. Poniżej kilka wzorów kolczyków i nasze sugestie kiedy dobrze pasują. 

Wkrętki to drobne, delikatne i dyskretne kolczyki. Ozdobna część to zwykle kamień szlachetny/ozdobny/syntetyczny lub jakiś piękny kształt osadzony na zapięciu typu sztyft. To wygodne i doskonałe na każdą okazję kolczyki. W sam raz na prezent i pasują do każdego typu urody.

Koła to wzór kolczyków wracających z modowego niebytu. Co raz częściej zakładają je celebrytki a twórcy tworzą coraz bardziej wymyślne fasony kół, łączonych z kamieniami czy ciekawymi teksturami metalu. Obok kolczyków kół pojawiają się inne kolczyki z fasonu biżuterii geometrycznej jak kolczyki romby, kwadraty cz elipsy.

Są to kolczyki w kształcie obrączek zwykle o niewielkiej średnicy od 15 do 25 mm. So to kolczyki często zdobione cyrkoniami blaskiem przypominające diamenty. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa hug co oznaczy obejmować. Nawiązuje to do konstrukcji koła które po środku ma zawiaski dzięki któremu możemy objąć ucho kolczykiem. Są bardzo eleganckie, subtelne i wygodne w noszeniu.

Często są to długie kolczyki nawet do rami0n choć bywa, że mają i 20 mm. Łączone zarówno z biglami jak i sztyftami. Długie kolczyki wiszące kokieteryjnie poruszają się przy twarzy. Doskonale komponują się upiętymi włosami do góry oraz kreacją z dużym dekoltem.

Kolczyki bazują na łańcuszku który z jednej strony ma mały pręcik który przewlekamy przez dziurkę w uchu a z drugiej piękna ozdobny element. Ozdobnym elementem może być kamień, kształt wykonany z metalu. To piękne koczyki wiszące kolczyki z błyszczącym łańcuszkiem, które dodadzą świeżości twojej stylizacji.

Kolczyki swoim wzorem przypominają bogato zdobiony kamieniami i błyszczący żyrandol niczy z okresu XVIII wieku . Kamienie szlachetne pobijają migotanie blasku  światła przy każdym Twoim ruchu. Idealne wielkie uroczystości jak imprezy jak np bal noworoczny.

Nauszniece to kolczyki układające do górnej części ucha. Spotykane są proste wzory jak i bardzo bogato zdobione kamieniami i kształtami. Często posiadają dodatkowe mocowanie, które ma zapobiec odpadaniu kolczyka od kształtu ucha.

Wybierając kolczyki warto stosować się do poniższych zasad. Dzięki nim podkreślisz swoją urodę i uwydatnisz swoje atuty. Zobacz niżej sama.

Rekomendowane jest aby dla twarzy owalnej lub kwadratowej zakładać większe kolczyki. Dzięki temu stonujemy kształt twarzy poprzez zwiększenie uwagi na kolczykach. Paniom o okrągłej twarzy będą pasować mniej okazałe kolczyki. Jeśli masz dużą twarz, wybierz kolczyki mniejsze i odwrotnie dla twarzy małej. Duże kolczyki prezentują się doskonale u Pani o długiej i smukłej szyi.

Jeśli zakładasz wyraziste okazał kolczyki, zwróć uwagę aby pozostała biżuteria była subtelna. Zbyt duża ilość silnych akcentów będzie wyglądać kiczowato.

Duże kolczyki dobrze prezentują się, gdy Twoje włosy będą rozpuszczone. Włosy tuszują wówczas wyrazisty charakter kolczyków.

Wybierając kolczyki, zastanów się nad strojem, jaki chcesz założyć. Do codziennych ubrań najlepiej sprawdzi się biżuteria dość prosta i skromna. Duże kolczyki najlepiej prezentuje się w połączeniu z golfami czy bluzkami z dekoltem, podkreślając kształt szyi i smukłość karku. Kolor ubrania również jest ważny. Srebro jest praktycznie uniwersalne do każdego koloru twojej stylizacji.

Jeśli chcesz wyglądać stylowo to wybierając duże bogato zdobione kolczyki zadbaj aby Twój makijaż był prosty.

Wybierając kolczyki zawsze wybieraj te w których czujesz się dobrze i pewna siebie. Twoja stylizacja powinna być podkreśleniem Twojej urody i nie patrz na innych tylko wybierz to co lubisz.