Skip to content Skip to footer

Celtycka biżuteria i jej magiczna symbolika

Celtycka biżuteria zachwyca finezyjnymi wzorami spiral i zagadkowymi węzłami. Celtowie zachwycali się błyskotkami którymi przypisywali magiczne i ochronne zdolności. Symbolika amuletów celtyckich jest bardzo bogata, wśród nich znajdują się celtycki krzyżm węzeł życia, potrójna spirala, triskelion, drzewo życia. Fantazyjne i niebanalne kształty są dziś często wykorzystywane w zdobnictwie biżuterii, przez co zyskują aurę tajemniczości i magii. Wybierając celtycką biżuterię warto poznać jakie niesie za sobą znaczenie i co oznaczają jej symbole.

Celtycka biżuteria to nie tylko błyskotki które ukochali Celtowie, lecz także amulet które miały być dla nich ochroną. Celtowie to lud po który nie pozostało zbyt wielu dokumentów, dzięki którym badacze mogliby odkryć tajemnice ich kultury. Dlatego ich historia jest tak fascynująca a ich ozdoby zyskują sobie stale rosnące grono amatorów.

Celtowie byli postrzegani jako waleczny lud, który według greckich zapisków w IV p.n.e. najechał na Grecję i na krótko osiedlił się w Azji mniejszej. Kolejne informacje o nich pochodzą z imperium rzymskiego gdy Galowie w IV p.n.e. pod wodzą Bernunusa złupiła Rzymu o mało nie zdobyła Kapitolu.Dzięki temu Cezar będący pod wrażeniem waleczności i kultury Galów forsował w senacie konieczność ich romanizacji i cielenia do Imperium. Ten ambitny plan udało się zrealizować i dzięki Galom podbić pozostałe plemiona celtyckie. Zanim jednak to się stało Celtowie przemierzali całą Europę, korzystając ze zdobyczy innych kultur. Sami opracowali swój system miar i wag, wybijali własne monety, budownictwo. Fascynowali się rękodziełem, przez co z namiętnością tworzyli piękne ozdoby i niecodzienne przedmioty użytku domowego. Obecnie dzięki archeologom dowiadujemy się jak zaawansowana była sztuka wytwarzania ozdób dzięki znaleziskom w kurhanach , gdzie odkrywano złotą i srebrną biżuterię, bransolety , wisiorki bursztynowe paciorki. Dzięki nim w naszej świadomości najmocniej zapisała się ich wielowiekowa symbolika i wzory które są wykorzystane w wyrobach pojawiających się na wystawach sklepów z biżuterią.

celtycka biżuteria

Celtycka biżuteria na pierwszy  rzut oka kusi swoich bogatym zdobnictwem. Warto pamiętać, że kulturze niepiśmiennych Celtów to symbole przypisywana była magiczną moc. Na przykład irlandzki pierścień Claddagh – stworzony na podobieństwo dłoni obejmujących serce w koronie symbol miłości i przyjaźni. Osoba nosząca taki pierścień złoży go na prawą dłoń sercem do ciała oznacza, że ma partnera. Gdy serce będzie skierowane na zewnątrz ma pokazywać, że szuka miłości. Modne bransolety, wisiorki i kolczyki które są inspirowane celtycką biżuterią wykorzystują spirale, zwoje, mocne ciosane słupy. Popularnym i modnym motywem wykorzystywany w kolczykach, wisiorkach i pierścionkach jest krzyż celtycki, który był noszony przez Celtów na długo przed pojawieniem się krzyża chrześcijańskiego. Zobacz jakie symbole obecnie wykorzystywane w tzw celtyckiej biżuterii.

celtycka biżuteria ze srebra
symboliczna celtycka biżuteria
biżutria z celtyckim drzewem życia
symboliczna celtycka biżuteria
Celtycka biżuteria z symbolem Drzewo życia

Splecione gałęzie i korzenie celtyckiego drzewa życia, są wyrażeniem często łączonym z Druidami. Starożytni Celtowie uznawali je a symbol równowagi i zgody. Wysoko rozprzestrzeniają się gałęzie i głęboko w ziemię wnikające korzenie mają mówić o bliskiej relacji między rajem a ziemię. Wyobrażenie celtyckiego drzewa życia według Celtów nawiązuje do siły, bystrości i długowieczności. Drzewo życia łączone było ze zmartwychwstaniem, gdyż na jesieni traci liście a na wiosnę rozwija nowe. Przez ponadczasową symbolikę oraz symetryczność symbol ten jest bardzo chętnie przez twórców współczesnej celtyckiej biżuterii.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o symbolicznej biżuterii Drzewa życia

Celtycka biżuteria z symbolem „Węzeł Dara”

Cenionym artystycznie w wyrobach jubilerskich jest symbol Węzła Dara, który odnosi się do irlandzkiego słowa „diore” – dąb.   Symbol jest wyobrażeniem układu korzeni starego dębu. Tak jak inne celtyckie symbole celtycki Węzeł Dara składa się z przeplatanych linii bez początku ani końca. Druidzi oraz Celtowie uważali stare dęby za święte drzewa. Były dla nich obrazem siły, bystrości i wytrwałości. Symbol Węzła Dara był używany przez starożytnych Celtów, aby zyskać siłę i wewnętrzny wgląd jak pokonać przeszkody.

Celtycka biżuteria z symbolem Triquetra (Trójkąta Celtyckiego)

Niekończąca się Triquetra nazywana też Trójkątem Celtyckim lub Węzłem Trójcy, jest jednym z najbardziej tajemniczych symboli celtyckich który ukazuje okrąg uwity z niekończącym się trójramiennym obrazem. Znaczenie jego polega na tym, że bez początku i końca odnosi się do solidarności i wiecznego życia. Wielu uważa, że  nawiązuje do wczesnej chrześcijańskiej celtyckiej wiary Trójcę Świętą Nawiązuje też do spójności duszy, gdy jest otoczona dookoła. Koło ma zapewniać, aby nie było można złamać duszy.

Celtycka biżuteria z węzłem macierzyństwa

Subtelny Celtycki Węzeł Macierzyństwa wizualizuje powiązanie matki z dzieckiem. W chrześcijaństwie Madonna z Dzieciątkiem. Symbolika Celtyckiego Węzła Macierzyństwa ma oznaczać trwałą miłość pomiędzy matką a jej dzieckiem. Celtycki symbol węzeł macierzyństwa obrazuje silną, nieskończoną moc głębokiego oddania i życia. Węzeł zbudowany jest się z dwóch połączonych w nieskończonej linii z serc, jedno serce jest niższe niż pierwsze.

Celtycka biżuteria z symbolem Triskelion

Triskelion to jednym z najstarszych symboli celtyckich, które odkryto badając osady z czasów neolitu. Odzwierciedla on celtyckie przekonanie , że wszystko składa się z trójek. Triskelion zbudowany jest z trzech skrętów w zgodnych z ruchem wskazówek zegara, które łączą się z wewnętrznym punktem ogniskowym, podobnie jak trójnożny obraz Manxa (znaczenie greckiego słowa Triskele oznacza trzy nogi).  Potrójna spirala celtycka jest jedną z najbardziej znanych i najstarszych ozdób odnosi się do energii słonecznej lub eterycznej energii. Symbolika celtyckiego triskelionu jest postrzegana jako symbol solidarności i postępu. Triskelion również odnosi się do siły woli i pokonania nieszczęścia.

Celtycka biżuteria z Krzyżem celtyckim

Krzyż celtycki znany jest od wczesnego średniowiecza i jest rzekomo najbardziej znanym z licznych symboli celtyckich. Co ciekawe był już zanim dotarło do Celtów chrześcijaństwo.  Uważa się, że może być kilka znaczeń Krzyża Celtyckiego. Jedno mówi, iż cztery ramiona oznaczają kierunki świata północ, południe, wschód i zachód. Inne sugeruje , że jest to symbolika czterech składników: ziemi, powietrza, wody i ognia. Obecnie często wykorzystywany przez twórców biżuterii jako motyw  kolczyków czy wisiorków.

celtycka biżuteria
celtycka biżuteria
celtycka biżuteria
celtycka biżuteria
Celtycka biżuteria z symbolem Ailm

Sądzi się, iż Ailm jest odmianą drzewa iglastego lub jodły pospolitej. W starożytnej legendzie o celtyckich drzewach wiecznie zielone jodły były związane z regeneracją duszy człowieka. Celtowie uznawali drzewa za ostateczny obraz siły. Ailm nawiązuje do siły, wytrwałości i elastyczności, tak samo jak do regeneracji, dobrego samopoczucia i dojrzałości. Ailm jest symbolem celtyckim wykorzystywanym do określenia wewnętrznej siły i wytrwałości.

Celtycka biżuteria z celtyckim symbolem wiecznej miłości Serch Bythol

Symbol jest zbudowany z dwóch celtyckich węzłów triskeles, aby wyrazić niekończącą się miłość między dwiema osobami.  Mocno splecione węzły, obrazują dwie osoby połączone na zawsze w ciele, mózgu i duszy – odniesienie się do ponadczasowej miłości i  wiecznego uczucia.

celtycka biżuteria
celtycka biżuteria
Starożytne pogańskie symbole celtyckie zostały w trakcie historii włączone w naszą chrześcijańską tożsamość.  Dzięki czemu, można je znaleźć w wielu miejscach, działach sztuki, architekturze itp. Obecnie symbole celtyckie z uwagi na ich tajemniczy i misterny wygląd zaczęte zostały wykorzystywane jako motywy we współczesnej biżuterii. Mistyczna aura i interesujący przekaz symboliki celtyckiej biżuterii powoduje, że jest to ciekawy dodatek do stylizacji. Dzięki takiej biżuterii, poza pięknym walorom estetycznym możesz wyrazić swoje wartości. Wybierając taką biżuterię zyskasz piękny artystyczny przedmiot z przekazem ponadczasowych wartości. Obdarowując taką biżuterią kogoś możesz mu dodatkowo opowiedzieć co oznacza symbolika wykorzystana w danym przedmiocie, przez co dodatkowo Twój prezent będzie jeszcze bardziej atrakcyjniejszy.