Skip to content Skip to footer

Biżuteria z kamieniem księżycowym

Niezwykła biżuteria z kamieniem księżycowym

Biżuteria z kamieniem księżycowym to piękne jubilerskie cacka które zyskały już mnóstwo miłośniczek. Kamień księżycowy to efektowny minerał, odznacza się srebrzysto-perłową lub srebrzysto-niebiesko-perłową poświatą, przypominającą światło księżyca. Swoim niecodzienną grą barw mogą być porównywane do labradorytu, opali etiopskich lub australijskich.  Jadnak każdy z tych kamieni zachwyca czymś innym. Nazwa kamieni księżycowych pochodzi od księżycowej poświaty jaką oddaje ten kamień. Przez to wierzono, że ten niebiesko srebrzysty efekt to nocna poświata księżyca zatopiona w kamieniu. Księżyc jest kojarzony z energią damską to od dawna biżuterię z kamieniami księżycowymi  uważa się za niezwykłą ozdobę dla kobiet. W dalszej części postaramy się przybliżyć historię tego minerału i odpowiedzieć czemu warto zainteresować się biżuterią z kamieniem księżycowym
Historia biżuterii z kamieniami księżycowymi

Biżuteria z kamieniem księżycowym w starożytności była noszona jako niezwykle piękna ozdoba będąca również potężnym talizmanem.  Wierzono, że powstały z poświaty księżyca. W Rzymie i Grecji łączyli ten minerał z bóstwami będących personifikacją księżyca. Grecka Selene i jej rzymski odpowiednik Luna to boginie które przemierzały niebo w srebrzystych świetlistych szatach przypominających poświatę kamieni księżycowych. Uważano, że odpowiadały za magię i zdrowie. Kolejnym księżycowym bóstwem jest Artemida, bogini księżyca i śmierci, odpowiadała za płodność, plony, obfitość łowów, lasy, przyrodę. Uważano, że to podczas księżycowych nocy podróżujący są najbezpieczniejsi, ponieważ Artemida była bowiem postrachem dla groźnych zwierząt. Odpowiednikiem Artemidy jest Hekate z Azji mniejszej, bogini zemsty i pokuty, budzącą grozę patronkę czarownic czy rzymska Diana bogini księżyca i śmierci. Jak widać kamienie księżycowy noszono jako talizman, dzięki  któremu miano osiągnąć powodzenie np. gdy ktoś wybierał się na łowy, chciano się zemścić, nosiły je kobiety pragnące mieć dziecko lub poprawić swoje zdrowie.  Biżuterii z kamieniem księżycowym przypisywano wszechstronne właściwości lecz nie zawsze noszono ją z powodu tych mistycznych tylko z uwagi na piękne estetyczne walory.

W Indiach kamienie księżycowe są uważane za święte kamienie miłości, bardzo często obdarowywa się nimi na uroczystościach weselnych, kojarzy się je jako niezbędne do pogodzenia par. Wierzono, że jeśli dwie osoby w trakcie pełni będą miały przy sobie kamień księżycowy to jego moc sprawi, że zakochają się w sobie.

księżycowa bogini artemida biżuteria z kamieniem księżycowym

W magiczne właściwości kamienia księżycowego w Indiach wierzono do tysięcy lat. W indyjskiej miologii uważa się, że minerał ten był osadzony w czole boga księżyca – Chandry. Jego pełne imię oznaczało „ osoba nosząca księżyc”. Sam kamień zmieniał kolor w zależności od faz księżyca co łączno również ze zmianą natężenia jego mistycznych mocy.

W średniowieczu biżuteria z kamieniem księżycowym niewiele zmieniła na znaczeniu w stosunku to czasów starożytnych . Nadal uważano, że jego moc zmieniała się w zależności o faz księżyca. Stracił on jednak na popularności z uwago na pogańskie powiązania w przeszłości. Wierzono, że wzmacnia właściwości jasnowidzenia i wróżbiarskie, sądzono, że dzięki niemu uzyska się wskazówki co z zrobić a czego nie robić gdy włoży się go pod język.

W okresie secesji tj w dobie końca XIX wieku i początku XX wieku biżuteria z kamieniami księżycowymi odzyskała swoją popularność. Ozdoby z kamieniami księżycowymi przeżywały prawdziwy boom. Z powrotem zaczęto wierzyć w przekonania , że obdarowując ukochaną osobę biżuterią z kamieniem księżycowym w trakcie pełni spowoduje, iż ona zakocha się w tobie bez opamiętania.  W tym czasie minerał ten stał się symbolem księżyca, miłości, szczęścia i magii. Sądzono , że najpiękniejsze i najrzadsze okazy kamienia księżycowego ocean wyrzuca raz na 20 lat oraz , że kamień staje się brzydki gdy właściciel nosi w sobie dużo złości.

Co to jest kamień księżycowy – właściwości mineralogiczne

Kamień księżycowy to odmiana ortoklazu nazwana adularowy kamień księżycowy. Mieszanina minerału adular z albtu w jego wnętrzu nadaje mu efektowny srebrzystoniebieski kolor. Efekt ten nazywany jest adularyzcją – zdolność opalescencji. Najczęściej spotykane kamienie księżycowe są w odcieniach srebrzystej szarości niebieskiego, zdarzają się też w mlecznych kolorach, pomarańczy, brązie czy różu. Najbardziej cenione i bardzo rzadkie kamienie księżycowe są bardzo przejrzyste i do tego wykazują mocny efekt adularyzacji czyli mocny kolor szaroniebieskosrebrzysty. Ponieważ, są to bardzo piękne kamienie należy na nie uważać, gdyż nie należą do najtwardszych. Twardość ich wyznaczona jest na 6 w 10 stopniowej skali Mohsa.

Właściwości mistyczne biżuterii z kamieniem księżycowy

W wielu kulturach od starożytności kamień księżycowy łączy się z kobiecą energią. Uważany jest kamieniem intuicji, który ułatwia w podejmowaniu właściwych wyborów i kroczyć właściwą ścieżką. Zgodnie z wiarą, iż w starożytności wspierał myśliwych w polowaniach, niektórzy noszą go mając nadzieję w osiągnięciu sukcesu w sprawach biznesowych a poszukujących miłości chętniej zakładają biżuterię z kamieniem księżycowym w czasie gdy księżyc jest w pełni. Energia kamienia księżycowego wg mistyków ma pomagać w wewnętrznym rozwoju, łagodzić stres, stabilizować emocje. Ma wspierać w trakcie naszej podróży przez życie. Medycyna alternatywna uważa moc kamienia księżycowego za pomocną przy problemów z układem trawiennym w przyswajaniu składników odżywczych, łagodzi problemy ze skórą, oczami, wspiera wątrobę i trzustkę. Można spotkać się z informacjami, że jego moc potraf regulować hormony, co ułatwi w poczęciu, ciąży i porodzie.

Biżuteria z kamieniem księżycowym

Kaszbon to najczęściej spotykany szlif tego kamienia, wydaje się ze to optymalna forma aby pokazać jego piękno. Bardzo często łączony jest w srebro, co podkreśla chłodny efekt kamieni. Kamienie najlepiej komponują się z ze srebrem. Kamienie księżycowe często komponuje się z innymi kamieniami jak topaz lub ametyst. Najlepiej jednak komponują się z tymi kamieniami które podkreślając ich chłodne kolory i uzupełniają ich barwę. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór pierścionków z kamieniem księżycowym, kolczyków z kamieniem księżycowym , wisiorków z kamieniem księżycowym w połączeniu z topazem, ametystem, granatem. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu.

Jak pielęgnować srebrną biżuterię z kamieniem księżycowym 

Kamień księżycowy to delikatny kamień i należy uważać aby go nie porysować, stłuc. Odpowiednie troszczenie się o niego spowoduje, że będzie Ci długo służył. Kamienie księżycowe powinno czyścić się letnią wodą i wycierać miękką szmatką. Zanim zmoczysz kamień warto wcześniej usunąć zabrudzenia najlepiej miękkim pędzelkiem. Przy mocnych zabrudzeniach warto użyć wody micelarnej lub wody z mydłem. Jeśli masz obawy, że zniszczysz biżuterię z kamieniem księżycowym lepiej wyślij ją do specjalistycznej firmy która pomoże ci ją profesjonalnie wyczyścić. Pamiętaj też aby zdejmować srebrna biżuterię z kamieniem księżycowym przed przystąpieniem do prac domowych. Dzięki temu nie narazisz jej na przypadkowe zniszczenie przez chemikalia lub przypadkowe uderzenie.

Nie mając pomysłu na prezent dla bliskiej ci kobiety śmiało możesz postawić na wisiorek lub kolczyki z kamieniem księżycowym. Na pewno pozytywnie zaskoczysz obdarowaną osobę opowiadając jej o mistycznych właściwościach tego kamienia oraz jego historii. Dzięki temu, będzie to coś więcej niż zwykła ozdoba ale prezent z uniwersalnym przesłaniem.