Skip to content Skip to footer

Jakie są domowe metody czyszczenia srebrnej biżuterii?

   Srebro jest popularnym metalem szlachetnym do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Srebrna bizuteria jest bardzo modna, ponieważ czyste błyszczące srebrne dodatki są doskonałym wykończeniem codziennego ubioru, a także przy większych okazjach. Niestety powierzchnia nawet nieużywanej biżuterii ze srebra zachodzi z czasem nalotem. Przyczyną tego jest dwutlenk siarki w atmosferze oraz perfumy, tłuste kosmetyki i lakiery do włosów. Jak pielęgnować biżuterię ze srebra, aby zawsze wyglądała jak nowa?

domowe metody czyszczenia srebrnej biżuterii

   Ważne aby pamiętać, żeby przed przystąpieniem do prac domowych zdjąć srebrną biżuterię. Ochronimy ją w ten sposób przed niekorzystnym działaniem środków czyszczących, piorących czy konserwujących itp. Najbrdziej narażone na utratę blasku, uszkodzenia gładkiej powierzchni są pierścionki i obrączki.

Długie Kolczyki Markazyt Srebro

  Istnieje wiele prostych sposobów przywracających srebrnej biżuterii pierwotny kolor i połysk. Domowymi metodami czyszczenia srebra są mechaniczne oraz chemiczne zabiegi. Brzydki żótawy nalot mozna usunąć przez delikatne szorowanie biżuterii pastą do zębów. Pozwala to zlikwidować przebarwienia ale może to spowodować powstanie zarysowań powierzchni srebrnych ozdób. Polecamy jednak mniej inwazyjne i niemechaniczne sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii.
   Doskonałą domową metodą na usunięcie nalotu ze srebra bez ryzyka jest wykorzystanie roztworu solnego. Aby wukorzystać tą reakcję chęmiczną w celu pozbycia się osadu na srebrnej biżuterii potrzebujemy: naczynie, folię aluminiową do wyłozenia spodu i boków naczynia, ciepłą wodę oraz sól kuchenną. Roztwór tworzymy zachowując proporcje – 1 litr wody na 5 łyżek stołowych soli. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii w roztworze, usuwamy z niej kurz, tłuszcz itp myjąc ją wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. W zależności od zabrudzenia zostawiamy biżuterię w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Zachodząca reakcja jest na tyle gwałtowna, że możemy ją zaobserwować gołym okiem. Poźniej nleży umyć mydłem srebro, opłuać wodą i osuszyć.

3

   Kolejnym sposobem czyszczenia srebra jest wykorzystanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje tak samo jak przy poprzedniej metodzie, z tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Bizuterię ze srebra zostawiamy na kwadrans w rotworze, następnie przemywa się wodą.

1

   Do czyszczenia srebra stosuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. Umieszczamy w tych płynach w szklanym pojemniku biżuterię na około 12 godzn, po czym przemywamy ją wodą. W tej metodzie nie wykładamy pojemnika folią aluminiową. Niektórzy aby wyczyścić srebro wrzucją ją do pralki razem z bielizną. Należy pamiętać aby umieścić wtedy biżuterię w woreczku z materiału a temperatura nie może być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Powyższe domowe metody czyszczenia srebrnej biżuterii są skuteczne przede wszystkim do samego srebra. Jeżeli biżuteria ma kamienie należy być bardzo ostrzożnym, ponieważ możemy je zniszczyć. Odradzamy czyścić w powyższe sposoby srebrnej bizuterii z perłami, koralami, muszlami.

srebrna biżuteria

   Aby srebrna bizuteria dłużej zachowała swój pierwotny połysk, należy ją odpowiednio przechowywać. Idealnie sprawdzają się do tego osobne szkatułki, pudełka, zamknięte foliowe torebeczki. Dobrze jest owijać bizuterię w miękki kawałek tkaniny. Warto pamiętać aby nie przechwywać razem bizuterii z kamieniami organicznymi ( perły, korale) oraz aby bizuteria nie leżała w  wilgotnym, niewietrzonym miejscu.

Leave a comment

0.0/5

pięć × jeden =