Skip to content Skip to footer

Modne srebro

Srebro jest ponadczasowe. Od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi w różnej formie jako jeden z najbardziej znanych metali. Historia srebra zaczyna się jeszcze w czasach starożytnych. Już 5000 lat temu używano go jako środka płatniczego, wyrabiano srebrne przedmioty ozdobne i naczynia stołowe.

  Pierwszymi wyrobami jubilerskimi ze srebra były naczynia kościelne, które projektował między innymi sam Wit Stwosz dla krakowskich rzemieślników. Srebro człowiekowi towarzyszy pod różnymi postaciami od starożytnych czasów. Nadano mu nazwę „księżycowym metalem”. Jest bardzo popularne i wydobywano je już przed naszą erą. Dla jednych było doskonałą inwestycją, a inni dostrzegali w nim symbol czystości, mądrości. W starożytnym Egipcie wykonywano srebrne amulety, które miały chronić przed złem. Wierzono tam nawet, że kości bogów zrobione są właśnie ze srebra. Grecy mieli w swojej mitologii srebrny wiek. Metal ten również ma swoją symbolikę w Chrześcijaństwie i jest związany z mądrością oraz z bożym słowem. Srebro w polskiej sztuce jubilerskiej nie ma tak długiej tradycji jak na przykład we Włoszech, Niemczech czy Meksyku. Obecnie jednak Polska nadąża za modą w sztuce jubilerskiej i rozwija produkcję z tzw. białych metali (srebra, platyny i białego złota). Coraz więcej kobiet decyduje się na srebrną biżuterię. Jest ona stosunkowo niedroga i często wykonywana według śmiałych oryginalnych projektów.

  Także popkultura chętnie sięgała po ten metal. Wszyscy, zapewne, pamiętają, że do zgładzenia wilkołaka potrzeba srebra, chociaż nie wiadomo, dlaczego te stwory tak się srebra obawiają. Tego typu opowieści zaczerpnęły swój rodowód jeszcze ze Średniowiecza. Masowo dostępna w sklepach srebrna biżuteria, nawiązująca do wzornictwa z lat 60-tych, cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku. Dla osób o tradycyjnych upodobaniach i preferujących bogate zdobnictwo poleca się okazałą biżuterię ze srebra w połączeniu z kamieniami. Wykorzystuje się w tym celu kryształy górskie, cyrkonie, agaty, ametysty, a nawet perły. Próbując uatrakcyjnić wyroby ze srebra, stosuje się także metodę jego matowienia, w której kieruje się pod ciśnieniem strumień drobnego piasku na powierzchnię srebrną i w ten sposób staje się ona matowa, a nie błyszcząca.

  Srebro jest surowcem o wiele tańszym od złota i przez to łatwiej dostępnym. Upodobali je sobie szczególnie designerzy, wykorzystujący jego miękkość i tworzący prawdziwe arcydzieła. Pierwsi po wojnie zasłynęli w Polsce z wykonawstwa biżuterii srebrnej Jadwiga i Jerzy Zaremscy, a po nich kolejni plastycy-złotnicy, którzy zapoczątkowali erę srebra. Od tamtej pory polscy artyści-jubilerzy zaliczają się do grona znaczących w świecie producentów biżuterii srebrnej i otrzymują liczne nagrody na wielu konkursach.

   Srebro, tak naprawdę, należy do pierwiastków stosunkowo rzadkich na Ziemi, najczęściej występuje w postaci siarczków. Jest doskonałym przewodnikiem ciepła i prądu. Około 20% światowego wydobycia srebra przeznacza się na wyrób biżuterii (najczęściej stop srebra z miedzią).

[testimonial_aggregate_rating stars]

[testimonial_aggregate_rating markup_only]