Skip to content Skip to footer

Biżuteria z peridotem- ponadczasowa i niepowtarzalna

Niezwykła biżuteria z peridotem

Biżuteria z Peridotem zawiera rzadką i szlachetną odmianę minerału z grupy krzemianów nazywanego Oliwinem. Często bywa, że dzięki swojej zielonożółtej barwie nazywają go Chryzolitem. Nazwa ta pochodzi od starożytnego greckiego słowa chrysolithos.  Znaczenie tego słowa to złoty kamień. Wynika to z tego iż łatwo w nim zauważyć odbicia złotego blasku. Wzmianki o peridocie można znaleźć w Biblii właśnie pod określeniem chryzolit. Dlatego nie zdziw się jeśli twoja biżuteria z peridotem zostanie nazwana biżuterią z oliwinem lub chryzolitem.

Pochodzenie słowa peridot nie jest jednoznaczne, ponieważ istnieje wiele przesłanek za każdym z nich. Przykładowo greckie słowo „ peridona” ma oznaczać obfitość, bogactwo. Ma to nawiązywać do faktu, że Peridot był przez Greków cenionym kamieniem szlachetnym bardziej niż diament. Inne źródła mówią, że nazwa pochodzi od arabskiego słowa „faridat”( czytaj: paridat) oznaczający rzadki kamień szlachetny.

Peridot w przeszłości uważany był za szmaragd ubogich co krzywdząco wpływało na jego postrzeganie przez branżę jubilerską. Dziwne bo to naprawdę rzadki i niezwykle piękny kamień szlachetny. Doceniony za to był w starożytnym Rzymie. Rzymianie nazywali go szmaragdem wieczoru, powodem tego było iż potrafi błyszczeć nawet w ciemnościach. Przypuszcza się, że pierwsze peridoty były wydobyte w starożytnym Egipcie na wyspie św. Jana na Morzu Czerwonym. Bardzo często był wtedy mylony ze szmaragdem. Badacze historii uważają, że biżuteria z peridotem była jedną z najbardziej cenionych przez Kleopatrę.

Chemicznie Peridot to krzemian magnezu i żelaza. Za kolor i intensywność zieleni odpowiada ilość żelaza. Zakres odcieni Peridotu jest od żółto zielonego z blaskiem złota po brązowo zielony przypominającym oliwkę. Złoża peridotu  w większości znajdują się w USA a najpiękniejsze okazy pochodzą z pogranicza Pakistanu i Afganistanu. Poza tym peridot występuje w takich krajach jak Sri Lanka, Chiny, Myanmar, Brazylia, Rosja, Grenlandia, Meksyk, Norwegia, Australia, RPA, Tanzania, Kenia, Zair, Somalia, Niemcy, Włochy, Polska. Peridot został także odkryty w próbkach przywiezionych z księżyca podczas misji Apollo oraz w pyle kosmicznym z sondy Stardust.

Peridot powstaje w głębokiej warstwie ziemi ponad 30 km w głąb ziemi. W tej warstwie powstaje tylko diament a pozostałe kamienie szlachetne w płytszych warstwach. Peridot jest pochodzenia magmowego i wydostaje się na powierzchnie podczas aktywności wulkanicznej. Właśnie taka aktywność spowodowała 2018 roku deszcz peridotów.

Peridot to kamień osób urodzonych w sierpniu. Biżuteria z peridotem jest częstym prezentem na rocznicę ślubu. Energia tego klejnotu ma obdarowywanej osobie przynosić szczęście i bogactwo. Częstym klejnotem łączonym z peridotem jest Cytryn. Biżuteria z Peridotem i Cytrynem to idealne połączenie, ponieważ Peridot przyciąga pieniądze a Cytryn je zatrzymuje.

Peridot w wielu kulturach kojarzony jest w mitach jako kamień o mistycznych właściwościach które przynoszą szczęście jego właścicielowi. Uznawano go również, jako kamień który potrafi leczyć oraz dodający witalności i odwagi. Dlatego w przeszłości rękojeść miecza arystokracji były ozdabiane peridotem. Miało to za zadanie, aby energia Peridotu przynosiła szczęście i dodawała odwagi.

Biżuteria z peridotem powinna być przechowywana w ochronnej szkatułce z dala od nacisku innej biżuterii oraz działania dużych zmian temperatury. Peridot jet delikatnym kamieniem naturalnym i należy zadbać aby nie rzucać biżuterii gdzie popadnie, gdyż kamień może się zarysować albo zniszczyć.

Biżuterię peridotami należy czyścić w wodzie o letniej temperaturze po czym krótko suszyć w niewiele wyższej temperaturze. Kamień nie lubi dużych zmian temperatury dlatego nie czyść też go w lodowatej wodzie. Uważaj na biżuterię z peridotami przy wszelkich pracach domowych gdzie występują w środkach czystości kwasy gdyż jest ona na nie bardzo wrażliwy. Najlepiej zawsze zdejmuj biżuterię z peridotem przy wszelkich pracach. Działanie kwasu na peridot jest taki, że kamień staje się kruchy.